معرفی واحد بهداشت حرفه ای

معرفی واحد

بهداشت حرفه ای عبارتست از علم و فن پیشگیری از بیماری های ناشی از کار و ارتقای سطح سلامتی افراد شاغل از طریق کنترل عوامل زیان آور محیط کار.
بهداشت حرفه ای از جمله باارزشترین دارائیهای افراد جوامع و کشورهاست که بعنوان یک استراتژی با اهمیت نه تنها سلامتی شاغلین را در نظر می گیرد بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه ای در بهره وری و کیفیت محصولات
انگیزش کار رضایت شغلی وکیفیت کل زندگی افراد جامعه دارد .

اهداف بهداشت حرفه ای به تعریف سازمان بین المللی کار ILO سازمان جهانی بهداشت

ارتقاء و حفظ بالاترین درجه از سلامت جسمی، روحی و اجتماعی شاغلین در کلیه مشاغل

مراقبت از شاغلینی که سلامت آنان در معرض خطرات ناشی از شرایط کار است

مراقبت از شاغلینی که عوامل زیان آور، سلامت آنان را در محیط کار تهدید می کند.

بهداشت حرفه ای مربوط به تمام حرف و مشاغل می شود. بخش قابل توجهی از نیروی کار در بخش بهداشت ودرمان مشغول ارائه خدمات می باشند که مسائل بهداشت حرفه ای این بخش نادیده گرفته شده است. مخاطرات ناشی از کار در این بخش بسیارمتنوع هستند.

همانطور که کار برای سلامت و احساس راحتی مفید است در شرایطی نیز می تواند بر سلامتی اثر سوء داشته باشد. در روند ارائه خدمات بهداشتی درمانی در محیط بیمارستان بدلیل نوع اشتغال و مواجهات مختلف محیطی و حرفه ای افراد در معرض حوادث و بیماریهای متعدد قرار دارند در نتیجه بیشتر از دیگران آسیب دیده و یا ممکن است بیمار شوند از طرف دیگر وضعیت سلامت پرسنل نیز می تواند بر کمیت و کیفیت خدمات آنها نیز تاثیر گذارد. افراد دچار اختلال سلامتی نه تنها بازده کمتری دارند بلکه علاوه بر به خطر انداختن خود سایر همکاران با افراد جامعه را نیز در معرض خطر قرار می دهند

بیمارستانها در اکثر کشورها قسمت عمده ای از مراکز بهداشتی درمانی را تشکیل می دهند و بخش اعظم هزینه های بهداشت و درمان حدود 70 % را به خود اختصاص داده اند هدف بهداشت حرفه ای: تامین، نگهداری، بالا بردن سلامت وتندرستی شاغلین ودر پایان ،ایمن نگه داشتن جامعه است.

راههای دسترسی به این هدف

1- آموزش موازین بهداشت و ایمنی به شاغلین در ارتباط با شغل آنها.

2- سالم سازی محیط کار از طریق شناسایی ، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور مربوط به آنها.

3- بهسازی تاسیسات و تسهیلات بهداشتی و رفاهی .

4- انجام مراقبت های بهداشتی ، درمانی از طریق معاینات قبل از استخدام و معاینات دوره ای به منظور تعیین وضع سلامت و توانایی شاغلین ، تشخیص به موقع بیماریهای مسری وهمچنین بیماریهای ناشی از کار .

5- پیشگیری از بروز حوادث ناشی از کار .

6- توجه به مسائل و مشکلات روانی و عاطفی شاغلین در محیط کار و خانواده آنها

تاریخ به روز رسانی:
1400/12/22
تعداد بازدید:
30
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal